Kilka domowych sposobów na ból kręgosłupa
Kręgosłup to element naszego ciała, który każdego dnia narażony jest na urazy i wielogodzinne obciążenie. Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa, stres czy regularne podnoszenie ciężkich przedmiotów to czynniki przyczyniające się do powstawania ucisków i zwyrodnień, a co za tym idzie - bólu. Na szczęście istnieje szereg domowych sposobów, które pomagają nam zniwelować nieprzyjemne odczucie, łagodzą napięcie mięśni i pozwalają się zrelaksować. Co ważne, takie domowe SOS dostępne jest dla każdego.
Ciepło - zimno
Jednym ze skutecznych sposobów na zniwelowanu bólu kręgosłupa jest gorąca kąpiel. Odpowiednio wysoka temperatura w połączeniu z dobroczynnymi, naturalnymi olejkami, takimi jak olejek lawendowy albo sosnowy, wpływa pozytywnie na mięśnie kręgosłupa, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. ”Ciepło”, które leczy dostępne jest także w postaci gotowych plastrów rozgrzewających, które naklejamy na wybrany odcinek kręgosłupa. Produkty tego typu możemy znaleźć w każdej aptece.
Pomocna może być także niska temperatura. Zimny kompres przyniesie nam ukojenie i znieczuli obolałe miejsce, łagodząc odczuwany ból. Taki prosty, ale skuteczny okład możemy wykonać samodzielnie w domu, używając kostek lodu albo ręcznika zamoczonego w chłodnej wodzie.
Odpoczynek i rozciąganie
Jedną z podstawowych przyczyn bólu kręgosłupa jest jego przeciążenie. Niezwykle ważny jest więc odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej. W przypadku nasilonych dolegliwości warto wykorzystać także specjalny wałek, który podkładamy pod wybrany odcinek pleców.
Równie ważna jest odpowiednia dawka ruchu. Istotna jest jednak ostrożność i unikanie nadmiernej aktywności, która mogłaby prowadzić do jeszcze poważniejszych urazów. Dobroczynne będzie jednak rozciąganie i zastosowanie ćwiczeń dedykowanych mięśniom grzbietu i pleców. Po taką formę ruchu warto jednak sięgać nie tylko, kiedy już odczuwamy dyskomfort. Ćwiczenia wzmacniające powinny być elementem naszej codziennej profilaktyki.
Jeśli jednak domowe sposoby nie okazują się skuteczne, lub też ból - jego natężenie i częstotliwość - zwiększają się, należy udać się do specjalisty, który pomoże nam wrócić do życia wolnego od bólu.